Новини

Що говорять про нас наші діалекти?

Мова належить до чинників, які творять нас як особистість, формують своєрідну «візитівку» кожної людини.

З раннього дитинства ми чуємо та вбираємо в себе мову від батьків, від найближчого оточення. Як правило, це не літературна мова, а діалектна, регіональна. У цьому сенсі вона є не лише засобом спілкування, а й певним ідентифікатором особистості, родини, роду, зрештою — малого чи великого етносу.

Філологічне «вухо» здатне визначити регіон, із якого походить людина, за інтонаціями, наголосом, окремими звуками, закінченнями слів і навіть сполучниками.

9 квітня в межах проекту “У пошуках ідентичності” відбулася лекція Оксани Суховій «Що говорять про нас наші діалекти?»

Оксана Суховій — мовознавиця, кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри української мови та прикладної лінгвістики Навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Як упізнати земляка за його мовленням? Які дієслова «видадуть» ваше походження? Чому лексика діалектів значно багатша за лексику літературної мови? Як уся історія української мови «консервується» в діалектах? Чому говори південних і східних областей наймолодші? Які найтиповіші риси кожного з наріч? Як під час війни діалект допомагає шифрувати повідомлення, аби їх не зрозумів ворог?

На ці та багато інших питань лекторка намагалася знайти відповіді разом з учасниками події.

Повний запис лекції — на Youtube-каналі освітньої організації “Культурний Проект”