Новини

Мовна ідентичність у вимірах історичної пам‘яті українців

У контексті війни на винищення, яку веде російська федерація проти України, одним із ключових питань є збереження нашої мови та культури.

Говорити про це — на часі, адже загарбник прагне позбавити нас права на власну мову, культуру та історію і натомість насадити українцям перекручене уявлення про самих себе.

Цій темі була присвячена лекція Лідії Гнатюк, організована проєктом “У пошуках ідентичності”. Вона відбулася 2 квітня і мала назву “Мовна ідентичність у вимірах історичної пам‘яті українців”.

Лідія Гнатюк — докторка філологічних наук, професорка кафедри української мови та прикладної лінгвістики Навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Разом зі слухачами лекторка обговорила важливі питання, що стосуються мови:

- Чому мовний складник історичної пам’яті важливий для усвідомлення українцями власної національної ідентичності й самобутності?

- Чому освічений українець має розрізняти поняття «українська мова» та «українська літературна мова», «стара українська літературна мова» і «нова українська літературна мова»?

- Чому багато архаїзмів, що й нині живуть в українських діалектах, сучасній українськомовній людині здаються словами російської мови?

- Як уникнути хибних уявлень про наше мовне минуле?

Повний запис лекції — на Youtube-каналі освітньої організації “Культурний Проект”